Testy TSP MUNI: Přijímačky na Masarykovu univerzitu
Na téměř všech fakultách budete vyplňovat Test studijních předpokladů (TSP MUNI).
Výjimkou je lékařská fakulta, kde budete skládat oborové testy z biologie, chemie, fyziky a dalších předmětů – podle toho, jaký si zvolíte obor. Podrobnosti najdete na stránkách jednotlivých oborů nebo webu lékařské fakulty.
Jiné podmínky má i fakulta sociálních studií, kde dostanete test Základů společenských věd, a následně si vyberete mezi TSP a OSP. I když si podáte přihlášky na více oborů, Test studijních předpokladů budete dělat jen jednou.

V případě některých oborů na filozofické, přírodovědecké, pedagogické a fakultě sportovních studií budete muset absolvovat také oborový test. Detaily najdete u konkrétního oboru.
Struktura testu
- 60 otázek
- 5 možností na výběr
- 100 minut čistého času
Deset otázek (na konci testu) je v anglickém jazyce a testuje vaši schopnost orientovat se i v náročnější slovní zásobě. Z vybíraných odpovědí je nejvýše jedna správná.
Bodování
- správná odpověď: 1 bod
- bez odpovědi: 0 bodů
- špatná odpověď: – 0,25 bodů.
Úloha TSP
Určete, které slovo z možností a) až e) se mezi ostatní svým významem nehodí.
Výsledek
Výsledek se uvádí v percentilu, podobně jako u OSP. Pokud máte tedy například >80%, pak jste stejně dobří, nebo lepší jako 20% celkových uchazečů.
TIP: Termíny z minulých let jsou dostupné na stránkách MUNI a poskytují tak více než dostatek přípravného materiálu k procvičování.
Co Vás čeká u zkoušek

U testů TSP budete muset absolvovat šest jeho částí (subtestů) Verbální myšlení, Numerické myšlení, Prostorovou představivost, Analytické myšlení, Kulturní přehled a Kritické myšlení. Počet úloh v prvních pěti oddílech je devět. Kritické myšlení obsahuje devět úloh v češtině a šest v angličtině. V minulých ročnících bylo možné vybrat si mezi angličtinou, němčinou, španělštinou a francouzštinou. Teď už je pro všechny povinná anglická verze testu.
Na vyplnění testu máte omezený čas 100 minut. Až si nějaký test vyzkoušíte, tak zjistíte, že to není opravdu mnoho. Proto většina účastníků nevyřeší všechny úlohy v daném čase. Přesto s vhodnou přípravou je to možné zvládnout. Právě tyto body navíc, které získáte oproti ostatním, budou hrát důležitou roli v tom, jestli vás na vysokou školu vezmou, nebo ne.
U ostrého testu je poměrně nepravděpodobné, že byste měli o moc více času, než potřebujete.
U zkoušky s vámi bude v místnosti celou dobu administrátor, který vám před testem může zodpovědět případné dotazy ohledně průběhu testu (během testu už se na nic ptát nesmíte). Pět minut před vypršením času vás administrátor upozorní. I tak ale není vůbec na škodu, vzít si s sebou na zkoušky hodinky. Budete tak schopni mnohem lépe rozvrhnout svůj čas. V učebnách, kde se testy píší, bývají často nástěnné hodiny, ale není to pravidlem.
Dejte si opravdu dobrý pozor, aby Va´š mobilní telefon nemohl udělat žádné zvuky. Mohlo by vás to vyjít velmi draho. Pohlídejte si také, že máte na mobilním telefonu vypnutý budík. (Někdy může zazvonit i na vypnutém telefonu.) Není tedy vůbec od věci, si mobilní telefon k testům TSP vůbec nebrat. K měření času ho stejně použít nesmíte. Dejte si také pozor na budík u hodinek. Nepřípustné jsou jakékoliv zvukové signály!
U ostrého testu nebudete moci použít kalkulačku. To znamená, že se všechny počty dají zvládnout buď z hlavy, nebo maximálně na papíře. Už když budete tedy úlohy procvičovat, tak procvičujte bez kalkulačky. Pokud shledáte, že vám dělá problémy právě základní matematika, není vůbec od věci, procvičovat si příklady malé a velké násobilky (tu budete u testů potřebovat nejvíc). Může vám to ušetřit poměrně hodně času, a právě ten je u testu klíčový. Není také dovoleno používat matematické tabulky nebo rýsovací potřeby. (Nicméně je stejně ani nebudete potřebovat.)
Všechny úlohy mají uzavřené otázky a,b,c,. . . U všech úloh lze vybrat odpověď z pěti možností (a,b,c,d,e). V testu TSP je každá úloha ohodnocena jedním bodem. Při správné odpovědi tedy jeden bod dostanete a pokud úlohu nevyplníte, tak nic nezískáte ani neztratíte. Pokud odpovíte špatně, tak ztratíte vždy jednu čtvrtinu bodu.
Odpovědi budete zaznamenávat na samostatný list (záznamový arch). Můžete tedy psát do zadání. Prázdné listy papíru však nedostanete. Všechny výpočty se vám tedy musí vejít na papíry se zadáním. Naštěstí většina subtestů obsahuje na konci volnou část stránky a i okraje jsou dostatečně velké. S nedostatkem místa tedy pravděpodobně nebudete mít problém.
Odpovědi se zaznamenávají do záznamového archu formou křížkováni. Pokud se rozhodnete vaši odpověď změnit, tak zakřížkovanou odpověď začerněte a zakřížkujte správnou variantu. Takto opravenou odpověď, již nelze vzít zpět. Pokud tedy uznáte i tuto odpověď jako chybnou, tak ji začerněte, ale další odpověď už nekřížkujte. Úloha stejně bude hodnocena jako nevyplněná.
Nepodceňte přípravu
Testy TSP nejsou primárně testy znalostní. Není tedy potřeba hustit si do hlavy stohy jinak nepotřebných informací. Přestože se v nich nacházejí i otázky z kulturního přehledu, tak zhruba 85 % ze všech úloh se řeší pouze pomocí informací, které jsou obsažené v zadání dané úlohy. Přesto i na těchto 85 % se dá dobře naučit. Sami potom uvidíte, jak se v průběhu času začnou vaše výsledky zlepšovat.
Budete se muset seznámit se všemi hlavními typy úloh. To jsou takové úlohy, které se každý rok opakují jen s mírně pozměněným zadáním a často jich naleznete i několik velmi podobných v jednom testu. Následně si zvolit nejvýhodnější strategii pro jejich řešení.
Testy jsou rozděleny do pěti subtestů (oddílů) Verbální myšlení, Numerické myšlení, Prostorová představivost, Analytické myšlení a Kritické myšlení. Všem těmto oddílům se budeme věnovat v této knize podrobněji.
Oddíly mají rozdílné typy a počty úloh. Přitom všechny oddíly mají jedno společné jde v nich o čas. Testy jsou úmyslně koncipovány tak, aby průměrný student nestihl vyřešit všechny úlohy. Při přípravě se tedy musíte zaměřit na to, abyste stihli v daném čase vyřešit co největší počet úloh.
Dobře si tedy zhodnoťte, kolik času na přípravu budete potřebovat. Určete si přesný časový údaj. Řekněte si třeba, že přípravě věnujete 30 hodin. Na první pohled se to může zdát hodně, ale když obětujete hodinu denně, tak příprava zabere měsíc. A to je docela málo, když si uvědomíte, jak velký vliv může mít volba vysoké školy na zbytek vašeho života.
Určitě si také nechte dostatečnou rezervu, kdybyste viděli, že na přípravu potřebujete více času. Jistě uznáte, že je lepší být připraven měsíc dopředu než být připraven nedostatečně. Po úspěšném přijetí na vysokou školu už jistě nebudete litovat času, který jste přípravě věnovali.
Zkuste se také raději učit každý den v pravidelný čas než třeba sedm hodin jednou týdně. Postupně se z učení stane zvyk a bude pro vás přirozené a jednoduché.
Den zkoušky
Ještě den před zkouškou si nachystejte všechny věci, které s sebou budete potřebovat. Je možné, že ráno ve stresu byste na nějakou věc zapomněli. Ujistěte se, že víte, kde přesně se zkouška koná a jak se tam dostanete. Jděte také brzy spát. V žádném případě nemá cenu učit se dlouho do noci. Tím už stejně ničemu nepomůžete. Než odejdete, tak si jen zkontrolujte, že vám nic nechybí a vyrazte na zkoušky raději s předstihem. Nezapomeňte, že je mnohem lepší dorazit o hodinu dřív než o pár minut později. Mohlo by se lehce stát, že vás kvůli pozdnímu příchodu ke zkoušce vůbec nepustí.
Snažte se zbytečně se nestresovat. Pokud vám zbývá čas, věnujte ho raději procházce kolem budovy než opakováním si ke zkoušce. Zbytečně byste se znervozňovali.
Práce s časem
Čas je při testech stěžejní veličinou. Většina účastníků se ani nedostane ke všem úlohám, což má pak pochopitelně důsledek na jejich percentil. Je tedy vaší zodpovědností, abyste se naučili v daném čase vyřešit maximum úloh. Pokud budete trénovat a budete s časem pracovat správně, tak nejen že pravděpodobně vyřešíte všechny úlohy, ale zbude vám i nějaký čas na kontrolu odpovědí. A to vám dá oproti ostatním účastníkům testů obrovskou výhodu.
Čím začít
Zakladní poučka zní: Nejprve řešte úlohy, u kterých máte největší jistotu a jste schopni je vyřešit rychle.
Obtížnost, ale také časová náročnost úloh je velmi rozdílná i v rámci jednotlivých subtestů a většina účastníků nestihne vyřešit všechny úlohy. Nezapomeňte, že všechny úlohy jsou ohodnoceny jedním bodem, a tudíž mají ve výsledku stejnou váhu. Proto je extrémně důležité, abyste začali úlohami, u kterých jste si jistí a zároveň jste je schopni vyřešit v krátkém čase. Až se s testem lépe seznámíte, mělo by vám být jasné, jaké úlohy to jsou. Ke zkouškám je dobré jít s tím, že budete přesně vědět, v jakém pořadí úlohy řešit.
I když to může být individuální, uvádíme zde orientační pořadí podle času, který asi zaberou jednotlivé úlohy průměrnému uchazeči. Můžete se jím inspirovat a úlohy řešit v tomto uvedeném pořadí, nebo ho pozměnit podle vašich potřeb.
Orientační pořadí pro řešení úloh
- Který z pojmů označuje Verbální myšlení
- Nehodící se slovo Verbální myšlení
- Vztah mezi dvojicí slov Verbální myšlení
- Práce s textem Verbální myšlení
- Číselné úlohy Numerické myšlení
- Převádění slovního zadání do rovnice Numerické myšlení
- Úlohy s tabulkou Numerické myšlení
- Nematematické tvrzení Analytické myšlení
- Hledání půdorysu Prostorová představivost
- Hledání krychle podle pláště prostorová představivost
- Bludiště Prostorová představivost
- Doplňování do objektu Prostorová představivost
- Všechny otázky z Kulturního přehledu
- Úlohy v češtině Kritické myšlení
- Anagram Verbální myšlení
- Matematické tvrzení Analytické myšlení
- Úlohy v angličtině Kritické myšlení
Nezapomeňte, že je čistě na vás, kterou úlohou a kterým subtestem se budete zabývat. Udělejte si jasno nejen v tom, které úlohy chcete kdy řešit, ale i v tom, kde v testu se dané úlohy nacházejí. Samotný test je docela obsáhlý a vy nemůžete ztrácet čas hledáním správných úloh.
U slovních úloh je většinou lepší začínat těmi, které mají kratší zadání, sice vám to nezaručí, že budou jednodušší, ale minimálně je rychleji přečtete.
Systém značek
I když si ujasníte, v jakém pořadí budete jednotlivé úlohy plnit, bude se vám stávat, že některé úlohy nebudete schopní v rozumném čase vyřešit. Obzvlášť v oddílu Numerického myšlení, kde budete pravděpodobně schopní některé úlohy vyřešit ihned z hlavy, ale nad jinými strávíte i několik minut přemýšlením. Proto je dobré zavést si systém značek. Pokud si přečtete úlohu a víte, jak ji vyřešit, ale také víte, že zabere hodně času, tak si k ní udělejte v zadání značku. Může to být třeba kolečko nebo otazník. Pak úlohu opusťte a pokračujte dál. Na konci testu, až budete mít všechny ostatní úlohy vyřešené, se k úlohám se značkami vrátíte a můžete jim věnovat zbývající čas. Někdy se vám stane, že i když by vám řešení úlohy zabralo hodně času, jste schopní ihned jednu nebo více odpovědí vyloučit. V takovém případě si u nich v zadání udělejte malý křížek. Ušetří vám to čas, až se budete k úloze vracet. Nezapomeňte, že všechny značky si musíte dělat do zadání. Do záznamového archu patří jenom odpovědi!
Pokud se vám stane, že vůbec nevíte, jak úlohu řešit, nebo víte, že by řešení zabralo extrémně mnoho času (v řádu několika minut), udělejte si u této úlohy jinou značku (třeba křížek) a pokračujte další úlohou. K této úloze se už nebudete vracet, nebo jen v krajním případě. To, kdyby vám zbývalo opravdu hodně času (třeba v důsledku toho, že jste si udělali křížek k příliš velkému počtu úloh).
Když jsem hotov
Pokud jste už dodělali všechny úlohy, u kterých nemáte značku, a administrátor ještě neohlásil pět minut před koncem testu, můžete si zkontrolovat, zda jste zanesli do záznamového archu úlohy správně. (Z tohoto důvodu je dobré správnou odpověď označit napřed v zadání a teprve poté v záznamovém archu.) Pak se začněte věnovat označeným úlohám. Pokud máte vše hotové (záznamový arch je plný) a ještě vám zbývá čas, věnujte ho kontrole jednotlivých úloh. Začněte úlohami, u kterých jste si při testu nebyli zcela jistí. Postupujte při tom však extrémně opatrně. Pokud jste úlohu označili jako správnou předtím, pravděpodobně bude dobře. Obzvláště těsně před koncem mají studenti tendenci zbrkle měnit odpovědi v záznamovém archu. Pokud se tedy opravdu rozhodnete již zanesenou odpověď změnit, dobře si tento krok rozmyslete. Pokud vám k tomu nezbývá čas, tak raději nechte odpověď původní než ji v posledních vteřinách přepisovat. S velkou pravděpodobností byste si uškodili. Pokud administrátor zahlásil pět minut před koncem testu a vy ještě nemáte všechny úlohy, tak nezoufejte. Tato situace pravděpodobně nastane. Jen velmi zřídka se někomu povede už pět minut před koncem mít vše hotovo.
Tipovat či netipovat
Jak již bylo řečeno, v testech studijních předpokladů Masarykovy univerzity je každá správně vyplněná úloha ohodnocena jedním bodem. Za nevyplněnou úlohu se nic nepřičítá ani neztrácí a za špatně vyplněnou úlohu se ztrácí jedna čtvrtina bodu. Každá úloha má právě jednu správnou odpověď a pokud označíte více odpovědí, úloha bude vyhodnocena jako nevyplněná.
Hádat na první pohled tedy není výhodné. Počítejte ale se mnou: Pokud je u každé otázky na výběr pět možností a za špatnou se ztrácí 1/4 bodu, pak pokud by všichni pouze tipovali, průměrný počet bodů nekonečného počtu uchazečů by byl nula. Tipovat tedy není nevýhodné! Není to zároveň ale ani výhodné. Pokud úlohu nevyplníte, tak získáte statisticky stejně bodů, jako v případě, že byste úlohu ani nečetli a náhodně označili jednu odpověď. A v tom je právě ten háček.
Vy totiž úlohy můžete číst a v naprosté většině případů odhalíte alespoň jednu nebo dvě odpovědi, o kterých s jistotou víte, že jsou chybné. A když vyloučíte alespoň jednu odpověď, tak už se vyplatí hádat, i kdybyste měli prostě se zavřenýma očima náhodně vybrat jednu ze zbývajících. Studenti často dokonce váhají mezi dvěma odpověďmi. V tom případě máte stejně velkou šanci, že ztratíte 0,25 bodu, jako že jeden bod získáte! A to už se přece vyplatí zkusit štěstí.
Nezdá to, ale ve výsledku to často dělá i rozdíl několika bodů. Spoustu uchazečů přichází o body prostě proto, že mají strach hádat. Předtím, než tedy na konci odevzdáte vaše výsledky, je dobré zkontrolovat, jestli jste opravdu označili odpověď všude, kde jste mohli.
Na co ještě pozor
Při vyplňování si dejte velký pozor, na co máte v zadání úlohy odpovídat. Někdy vaše nepozornost může způsobit jen to, že budete mrhat časem na věci, které nepotřebujete vůbec zjistit. Jindy se může stát, že budete mít celou úlohu špatně a ztratíte tak nejenom čas ale i body.
Dejte si pozor také na zápory v zadání – nezamněte si například hledání tvrzení, které z textu vyplývá a které z textu nevyplývá.


Pssssssst!
Rady a informace pochází z učebnice Testy studijních předpokladů. Najdete v ní vše, co potřebujete k úspěšné přípravě – rady, typy strategie a samozřejmě sousty řešených úloh.