Web o scio testech

Informace, tipy, triky
rady, názory, diskuze
Přihlášení
Registrace
Proč se registrovat
Zapomenuté údaje

4 věci, které udělat, když se vám nepodaří NSZ

Přišel vám percentil z Národních srovnávacích zkoušek, ale není takový, jaký potřebujete? Přesto je to v jistém smyslu úspěch. Ze zkoušky jste si určitě odnesli víc, než jen centropen. Získáváte možnost poučit se z vlastních chyb.

Autor: MatejVit
Zobrazení: 755
Zveřejněno: 11. 2. 2017, 06:41

1. Uvědomte si, že ještě máte šanci

Dejme tomu, že vysoká škola přijímá uchazeče s percentilem 70 nebo vyšším. Na první pohled by se to tedy dalo interpretovat tak, že 70 procent lidí neuspěje. To platí ale naštěstí jen pro jeden konkrétní termín. Školy většinou akceptují čtyři termíny NSZ.  A v tom spočívá vaše šance. Pokud jste nezískali percentil, který jste potřebovali, tak nevěště hlavu. V letošním roce zbývají ještě dva termíny, ke kterým se můžete přihlásit (4. března a 1. dubna).  Na některých školách akceptují dokonce termíny na konci dubna a května. Máte tedy možností pořád víc než dost.


2. Zhodnoťte svoje možnosti

Na většinu vysokých škol se můžete dostat i jiným způsobem, než jen výsledkem z NSZ. Pokud vám tedy testy společnosti Sico nesedly (ať už OSP, ZSV nebo matematika), můžete zkusit ještě nějaký jiný způsob. Školy často mají svoje vlastní přijímací zkoušky, nebo vás mohou přijmout například na základě prospěchu. Zjistěte si tedy dobře, jaké máte možnosti a jaká cesta pro vás bude nejjednodušší.


3. Nalezněte svoji výhodu

Pokud jste na NSZ podruhé (nebo dokonce po třetí nebo po čtvrté), tak máte nad ostatními jednu velkou výhodu. Velkou roli totiž ve vašem soustředění hraje stres. Většina účastníků se nachází v úplně nové situaci. Neví, co mají očekávat a v důsledku toho se dostávají pod tlak. Vy tuhle situaci už ale znáte. Zažili jste ji, a víte, co se bude dít. I proto se ujímají různé zkoušky na nečisto, kdy se co nejvíce napodobuje atmosféra zkoušek. Co může být ale víc jako zkoušky, než zkoušky samotné?


4. Poučte se ze svých chyb

Jestli jste u zkoušky nedosáhli výsledů, jaké jste očekávali, tak je na čase si otevřeně říct, že jste pravděpodobně něco zanedbali. Na vině bude s největší pravděpodobností vaše nedostatečná nebo nefiktivní příprava. To má velkou výhodu, protože pokud to přijmete jako fakt a poučíte se z chyb, tak můžete dosáhnout u následujících zkoušek daleko lepších výsledků. Nehledejte výmluvy a nesvalujte vaše výsledky na ostatní. Raději se poučte a napodruhé to můžete udělat lépe. O efektivní přípravě jsme pro vás připravili článek ZDE.

Matěj Vitouch, spoluautor knihy Excelujte v OSPKam dál

oSCIO.cz - web o scio testech

Internetový server oscio.cz je neoficiální studentský server určený všem, kteří podstoupí, podstoupili nebo se jen zajimají o scio testy. Server slouží k online sdílení publikování názorů a úloh, které návštěvníci sami vymyslí. Je přísně zakázáno vkládat na tento server materiály, jež podléhají autorským právům jiné (fyzické či právnické) osoby, než je sám uživatel, který materiál vkládá. Veškeré služby serveru www.oscio.cz jsou online a zdarma. Tento web není oficiální webem společnosti SCIO, s.r.o.

Kontaktní osoba: Tomáš Horký
Kontakt | O nás | Odkazy | Podpořte nás | Podmínky a pravidla | Obchodní podmínky